КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
Талант, натхнення і щоденна праця
"Слов'яночка"
вокально-хоровий ансамбль
"Чорнобривці"
фольклорний ансамбль
Малий склад ансамблю "Родослав"
сцена татарського танцю
Пленерна практика
студенти спеціалізації "Декоративно-прикладне мистецтво"
Народний ансамбль пісні і танцю «Сузір’я»
Вокальний ансамбль «Anima»
Хореографічний ансамбль «Родослав»
Основний склад оркестру народних інструментів
Акомпануюча група народного ансамблю «Сузір’я»
Ансамбль народних інструментів
Ансамбль бандуристів
Джаз-бенд училища
Естрадно-симфонічний оркестр
free accordion menu module

Кориснi посилання

Національна дитяча гаряча лінія Національна гаряча лінія

 

26 лютого 2020 року Президент України запроваджує День спротиву окупації Криму та Севастополя. Викладач історії С. В. Шаповаленко підготував матеріал в поміч керівникам навчальних груп для проведення виховних годин.

Крим став прецедентом сучасної світової історії. У післявоєнній Європі це, напевно, єдиний випадок, коли в мирний час одна держава окупувала і анексувала частину території іншої незалежної держави, тим самим порушивши всі існуючі міжнародні та міжурядові угоди.

Попри факт окупації, єдиним законним статусом Кримського півострова в очах міжнародного співтовариства є статус Автономії Республіки Крим та м. Севастополя у складі України. Всупереч цьому Російська Федерація встановила свій контроль над територією, що призвело до систематичних масштабних порушень фундаментальних прав людини. Такі дії російської влади стали загрозою міжнародній безпеці.

Хронологія окупації Російською Федерацією півострова Крим й хроніка кримського спротиву окупації

23 лютого 2014 р. у м. Севастополь на площі Нахімова був проведений мітинг, на якому підприємець Олексій Чалий був обраний «народним мером». У цей день було прийнято рішення про створення загонів так званої «самооборони» (надалі «кримської самооборони»). Спільно з «кримської самообороною» в перші два тижні після означеної події діяли російські військові у військовій формі без розпізнавальних знаків. Саме вони отримали назву «зелених чоловічків».

25 лютого два військові автомобілі марки «Урал» з автомобільними номерними знаками РФ в’їхали в м. Ялту, котре розташовано на відстані 80 км від Севастополя. Автомобілі з озброєними військовослужбовцями без розпізнавальних знаків прибули до санаторію Чорноморського Флоту Міністерства оборони РФ. Директор санаторію Володимир Клємєшев визнав, що це військовослужбовці РФ.

Протистояння. Український військовий та «зелені чоловічки». Світлина: Reuters

Протистояння. Український військовий та «зелені чоловічки». Світлина: Reuters

 

26 лютого у м. Сімферополі біля будівлі кримського парламенту відбувся мітинг на підтримку суверенітету України і статусу Автономної Республіки Крим. Мітинг був організований Меджлісом кримськотатарського народу. В ньому взяли участь біля 15 тис. кримських татар та українських активістів. Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров звернувся до спікера кримського парламенту Володимира Костянтинова з проханням перенести позачергову сесію Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Врешті-решт вона була скасована. У цей же час біля кримського парламенту була організована акція проросійських сил із вимогами приєднання Криму до Російської Федерації. Провокації з їхнього боку призвели до сутичок.

26 лютого у Сімферополі біля будівлі кримського парламенту відбувся мітинг на підтримку суверенітету України і статусу Автономної Республіки Крим.

26 лютого у Сімферополі біля будівлі кримського парламенту відбувся мітинг на підтримку суверенітету України і статусу Автономної Республіки Крим.

 

З початку окупації мітинги та акції проходили щоденно в різних місцях Криму. Постійним місцем акцій протесту став парк Шевченка в місті Сімферополі. Також проходили постійні пікети біля блокованих військових частин. Часто перед «зеленими чоловічками» та так званою «самообороною» ставали жінки та люди похилого віку.

З розповіді свідка подій А. Щекуна:

«Перша акція, яку ми організували, була нечисленною. Зібралося всього осіб 40, і то їх було дуже складно організувати. У нас серед самих учасників точилася дискусія, чи є це доцільним. Але дивлячись, що проходять тільки мітинги на підтримку приєднання Криму до Росії, ми вирішили розпочати свої акції. З кожним днем на мітингах проти окупації збиралося все більше людей, які долали страх і виходили на вулиці».

Міністр оборони РФ генерал армії Сергій Шойгу заявив, що Міністерство оборони Росії буде вживати заходів щодо забезпечення безпеки об’єктів Чорноморського Флоту в Криму, що в подальшому призвело до збільшення військового контингенту РФ у Криму.

27 лютого Рано вранці озброєні люди без розпізнавальних знаків захопили основні адміністративні будівлі в м. Сімферополі – Раду міністрів і Верховну Раду АР Крим. Захоплення цих будівель підтвердив Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Після захоплення центр м. Сімферополя та основні вулиці міста були оточені військовослужбовцями без розпізнавальних знаків на військових автомобілях з номерними знаками РФ. У присутності озброєних осіб пройшла сесія парламенту Криму, на якій з порушенням законодавства України новим головою Ради міністрів був призначений лідер партії «Русское единство» Сергій Аксьонов.

27 лютого 2014 року, вночі, будівлі Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим було захоплено військами спецпризначення Росії під керівництвом І. Стрелкова.

27 лютого 2014 року, вночі, будівлі Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим було захоплено військами спецпризначення Росії під керівництвом І. Стрелкова.

 

Кримський парламент, не маючи на це повноважень, затвердив рішення про проведення референдуму 25 травня 2014 року щодо розширення повноважень автономії.

До м. Севастополь прибула група депутатів Державної Думи Росії на чолі зі віце-спікером Володимиром Васильєвим. Серед делегатів були депутати Думи Микола Валуєв, Валентина Терешкова, Ірина Родніна та мер Москви Сергій Собянін. Політики виступили перед учасниками мітингу біля Севастопольської міської державної адміністрації та висловили підтримку ідеям приєднання Криму до Російської Федерації.

Бійці загону так званого «ополчення» виламали металеві ворота аеропорту «Бельбек» та потрапили на територію аеропорту, де зустріли співробітників СБУ. Близько 23 години до аеропорту «Бельбек» приїхало більше ніж 10 бронетранспортерів і вантажівок без номерів із російськими військовослужбовцями, одягнутими у камуфляжну форму без знаків розрізнення. Вони оточили летовище по периметру. Пізніше було захоплено злітну смугу аеропорту. Загальна кількість російських військових, задіяних в цій акції, оцінюється в приблизно 300 осіб.

Впродовж ночі на територію міжнародного аеропорту «Сімферополь» проникли вантажівки КамАЗ і близько 150 військових. Уранці Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков підтвердив інформацію про те, що аеропорт «Бельбек» і аеропорт «Сімферополь» блокуються російськими військовими.

28 лютого Невідомі озброєні люди у камуфляжній формі побудували з бетонних блоків, мішків з піском та інших підручних засобів блокпости на в’їздах до Криму. Пости з’явилися на трасі Скадовськ – Армянськ на кордоні з Херсонською областю у селі Чонгар, на трасі Каланчак (смт) – Армянськ та поблизу Джанкоя. На усіх блокпостах було піднято прапори РФ, їх охороняли автоматники у камуфляжній формі, а також люди у міліційній формі та одностроях підрозділу «Беркут».

1 березня Сергій Аксьонов самовільно підпорядкував собі силові структури Криму і звернувся за допомогою до президента Російської Федерації В.Путіна. Аксьонов заявив, що референдум про статус Криму відбудеться не 25 травня, а 30 березня 2014 р..

Вранці в порт м. Феодосії увійшов російський десантний корабель на повітряній подушці «Зубр» без розпізнавальних знаків.

Близько 30 осіб проникли на територію запасного командного пункту 55-го зенітно-ракетного полку в м. Євпаторії, відібрали зброю та засоби зв’язку в кількох десятків українських військовослужбовців, поклавши їх на підлогу.

О 13:00 озброєний загін у кількості біля 300 російських спецназівців на 10 машинах намагався взяти під свій контроль українську прикордонну заставу в Балаклаві. Українські прикордонники повернули контроль над севастопольським загоном морської охорони, який намагалися захопити озброєні особи. Як зазначив голова прикордонного відомства Сергій Астахов, під час переговорів старший групи озброєних осіб заявив, що виконує наказ Міністерства оборони Російської Федерації про захоплення прикордонної військової частини.

Президент РФ Володимир Путін запросив у Ради Федерації РФ дозвіл на використання російських військ.

Вторгнення російських окупантів на півострів Крим

Вторгнення російських окупантів на півострів Крим

 

Група озброєних людей захопила Будинок профспілок у Сімферополі, а в Джанкої російські війська зайняли колишній аеродром.

2 березня захоплено постійне представництво Президента України в АР Крим, російські військові і козаки звернулися до батальйону морської піхоти ВМС України у Феодосії з вимогою скласти зброю та заблокували військову частину української берегової оборони в селі Перевальне.

«Зелені чоловічки» заблокували військову частину української морської піхоти А-0 669 в Керчі і захопили штаб Азово-Чорноморського регіонального управління та Сімферопольського прикордонного загону Прикордонної служби України.

3 березня штаб Військово-морських сил України і кілька українських військових частин зазнали нападу, в результаті чого двоє офіцерів севастопольської бригади тактичної авіації збройних сил України отримали травми. Російські військові заблокували українську військову частину № 2904 в м. Бахчисараї, а кораблі Чорноморського флоту РФ – український корвет «Тернопіль» і корабель управління «Славутич» в Севастопольській бухті. Представник Чорноморського флоту РФ зажадав від командування військової частини у Бельбеку перейти на бік кримської влади, але українські військові залишилися вірними присязі. Цього ж дня відбулася акція протесту жінок проти окупації біля аеропорту Бальбек.

У селищі Любимівка українські військовослужбовці збираються на території військової частини. Їхні родичі сидять біля паркану, щоб не допустити збройних зіткнень, 3 березня 2014 року.

У селищі Любимівка українські військовослужбовці збираються на території військової частини. Їхні родичі сидять біля паркану, щоб не допустити збройних зіткнень, 3 березня 2014 року.

Юрій Мамчур. 3 березня 2014 під час Кримської кризи глава медіацентру Міністерства оборони України у Криму Владислав Селезньов цитував слова Юлія Мамчура: «Особовий склад бригади тактичної авіації у Бельбеку вірний народу України та Військовій присязі, зі зброєю в руках готовий до захисту територіальної цілісності України» . Ця заява з’явилася після ультиматуму т. з. «Невідомих у військовій формі», з вимогою до українських військових перейти на їхній бік до 16 години 3 березня 2014 р.

Юрій Мамчур. 3 березня 2014 під час Кримської кризи глава медіацентру Міністерства оборони України у Криму Владислав Селезньов цитував слова Юлія Мамчура: «Особовий склад бригади тактичної авіації у Бельбеку вірний народу України та Військовій присязі, зі зброєю в руках готовий до захисту територіальної цілісності України» . Ця заява з’явилася після ультиматуму т. з. «Невідомих у військовій формі», з вимогою до українських військових перейти на їхній бік до 16 години 3 березня 2014 р.

 

В. В. Путін на прес-конференції 4 березня 2014 р. визначив тактику поведінки російських військ під час дій окупаційних дій в Україні: «..И пускай попробует кто-то из числа военнослужащих стрелять в своих людей, за которыми мы будем стоять сзади, не впереди, а сзади. Пускай они попробуют стрелять в женщин и детей!».

4 березня у м. Євпаторії кілька сотень військовиків, які вже не приховували, що вони солдати збройних сил Російської Федерації, оточили КПП зенітно-ракетної частини і пішли на штурм. Українські солдати живим щитом стримували натиск штурмовиків. Російським військовим допомагали колишні службовці кримського «Беркуту». У цій же частині було заблоковано знімальну групу телеканалу «Аль-Джазіра», яка знімала напад російських агресорів.

4 березня українські військові, без зброї, під червоним бойовим прапором Севастопольської бригади тактичної авіації імені Олександра Покришкіна і Державним прапором України, виконуючи Державний гімн, рушили у бік російських військовослужбовців без розпізнавальних знаків, котрі блокували їм дорогу до військової частини, при цьому зазначені військовослужбовці РФ стріляли під ноги українським військовим і «в повітря». У результаті переговорів протягом дня вдалося повернути військову частину під український контроль.

4 березня українські військові, без зброї, під червоним бойовим прапором Севастопольської бригади тактичної авіації імені Олександра Покришкіна і Державним прапором України, виконуючи Державний гімн, рушили у бік російських військовослужбовців без розпізнавальних знаків, котрі блокували їм дорогу до військової частини, при цьому зазначені військовослужбовці РФ стріляли під ноги українським військовим і «в повітря». У результаті переговорів протягом дня вдалося повернути військову частину під український контроль.

 

5 березня вісім підрозділів Державної прикордонної служби України були заблоковані військовослужбовцями РФ, зруйновані об’єкти в зенітно-ракетному полку на мисі Фіолент в м. Севастополі. У той же день військових спостерігачів ОБСЄ не пропустили на блокпостах при в’їзді до Криму. У м. Сімферополі «кримська самооборона» заблокувала представника ОБСЄ з питань свободи слова Дунью Міятович. До військової частини А0883 (Керч, 9-й кілометр), яка охороняє повітряний простір України, під’їхали дві вантажівки з російськими номерами (90-й регіон) із російськими військовими, озброєними автоматами. Російські військові ультимативно зажадали від українських бійців здати зброю. Українські захисники відмовились здаватися і передали інформацію про ультиматум керівництву в Севастополь. До частини під’їхали дружини і матері бійців, котрі просили росіян відступити і заявили про готовність захищати своїх рідних, які служать в частині.

У м. Севастополі будинки, де проживали родини українських військовиків, відключені від електромереж.

У м. Сімферополі група молодих дівчат провела пікет на підтримку військовослужбовців Збройних сил України біля штабу військ берегової оборони Військово-морських сил України. На них напали проросійські активісти. У м. Бахчисарай пройшов пікет проти вторгнення російських військ до Криму.

6 березня російські військові затопили поблизу входу до озера Донузлав списані раніше протичовновий корабель «Очаків» та рятувальне буксирне судно «Шахтар», чим заблокували вихід у море українських військових кораблів з Південної військово-морської бази. Близько 10 години було захоплено радіотелевізійний передавальний центр у м. Сімферополь. Від транслювання на території Криму було відключено канали 5-й к та 1+1, а на частотах Чорноморської ТРК було включено сигнал каналу Росія-24. На частотах 1+1 вів мовлення телеканал Росія-1.

Російські військові затопили кораблі біля входу до озера Донузлав, блокувавши українські військові кораблі, 6 березня 2014 р.

Російські військові затопили кораблі біля входу до озера Донузлав, блокувавши українські військові кораблі, 6 березня 2014 р.

 

У будівлі Верховної Ради АР Крим, що залишалася під охороною «зелених чоловічків», було проведено позачергове засідання кримського парламенту, де було прийнято рішення про проведення референдуму 16 березня (тобто через 9 днів). Було прийнято постанову про входження Криму до складу Російської Федерації як суб’єкта Російської Федерації. Відповідне рішення було прийнято на позачерговому засіданні Севастопольської міської ради. Російськими військовослужбовцями було заблоковано ще два об’єкти Прикордонної служби України.

В цей же день протести проти окупації пройшли по всьому Криму.

7 березня російські військовослужбовці армійським «КамАЗом» пробили ворота розташованої в м. Севастополь, в Юхариній балці, військової частини А-2355, захопили найближчу будівлю, а потім проривалися до командного пункту тактичної групи «Крим» Повітряних Сил України. Під час захоплення частини російські військові побили українських журналістів. Серед потерпілих –знімальні групи каналу «Інтер» та СТБ, грецький журналіст та кореспондент російського інтернет-видання «Русская планета» Павло Нікулін.

Українські активісти провели антивоєнну акцію біля пам’ятника Тарасу Шевченку в м. Сімферополі.

8 березня російські військові захопили український прикордонний пропускний пункт Щолкіно на мисі Казантип. У той же день в м. Сімферополі «кримська самооборона» захопила Республіканський військовий комісаріат, а по автомобілях активістів був відкритий вогонь.

В цей день пройшов мітинг проти війни та окупації, за мир і єдність України у м. Сімферополі, містяни, які протестували проти військової агресії Росії, зібралися в центрі міста – біля кінотеатру – і пройшли маршем до військової частини, розташованої на вулиці Карла Маркса. Одночасно відбулася загальнокримська акція «Жінки Криму за мир», в якій взяли участь понад 15 тисяч кримчанок.

Акція протесту проти російської окупації пройшла в день народження українського поета Тараса Шевченка біля пам’ятника на його честь в Сімферополі. 8 березня 2014 року.

Акція протесту проти російської окупації пройшла в день народження українського поета Тараса Шевченка біля пам’ятника на його честь в Сімферополі. 8 березня 2014 року.

 

9 березня КПП і деякі об’єкти частини А1387, яка охороняла аеродром, захопили військовослужбовці без розпізнавальних знаків. Були відключені від транслювання всі українські телеканали на території Криму, а 29 червня — й у кабельному мовленні (серед них «Інтер», «1+1», «СТБ», «5 канал», мовлення ТРК Міноборони України «Бриз»). У селищі Чорноморське російські військовослужбовці захопили українську прикордонну заставу, а в м. Сімферополь прибула колона з декількох десятків військових вантажівок, в яких знаходилися російські військові без розпізнавальних знаків.

Пройшов мітинг в окупованому Сімферополі, присвячений 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка.

9 березня 2014 р., м. Сімферополь, Центральний парк міста став майданчиком для акцій проукраїнських кримчан.

9 березня 2014 р., м. Сімферополь, Центральний парк міста став майданчиком для акцій проукраїнських кримчан.

 

10 березня російські військові захопили окрему ракетну технічну частину в Чорноморському і військову частину А-2 904 в Бахчисараї.

Влаштовано акції протесту кримських татар проти військової агресії Росії, які проходили на території всього Криму.

11 березня Верховна Рада АР Крим та міська рада м. Севастополя на своїх сесіях ухвалили Декларацію незалежності Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. На мисі Тарханкут російські солдати прорвалися на територію українською радіолокаційної роти. Російські військовики та проросійські активісти здійснили спробу захоплення складу з боєприпасами у місті Інкерман.

Відбувся проукраїнський мітинг у м. Сімферополь.

13 - 14 березня російські військові і члени «кримської самооборони» заблокували територію військової бази в Інкермані.

В цей же час учасниці акції, представниці руху «Жінки Криму за МИР», провели в  м. Сімферополі мовчазну акцію на підтримку свободи слова. Дівчата заклеїли собі роти синьою стрічкою, а в руках тримали чисті плакати без єдиної літери. У різних частинах Криму вздовж основних доріг пройшли мирні акції у формі пікетів проти референдуму, призначеного на 16 березня.

Учасниці акції, представниці руху «Жінки Криму за МИР», провели в м. Сімферополі мовчазну акцію на підтримку свободи слова. Дівчата заклеїли собі роти синьою стрічкою, а в руках тримали чисті плакати без єдиної літери. 13 березня 2015 року

Учасниці акції, представниці руху «Жінки Криму за МИР», провели в м. Сімферополі мовчазну акцію на підтримку свободи слова. Дівчата заклеїли собі роти синьою стрічкою, а в руках тримали чисті плакати без єдиної літери. 13 березня 2015 року

13 березня 2014 року, Ялта. Мітинг на підтримку єдності України. Ялтинці із синьо-жовтими прапорами й стрічками не розходяться і стоять під сценою.

13 березня 2014 року, Ялта. Мітинг на підтримку єдності України. Ялтинці із синьо-жовтими прапорами й стрічками не розходяться і стоять під сценою.

Жінка передає їжу заблокованим українським військовим під наглядом російських солдатів, 18 березня 2014 року.

Жінка передає їжу заблокованим українським військовим під наглядом російських солдатів, 18 березня 2014 року.

 

15 березня Біля селища Стрілкове (Арабатська стрілка, Генічеський район, Херсонська область) о 13:30 з гелікоптерів Мі-8 висадився десант російських військ. Вони висадились в тилу розташування українських прикордонників при підтримці 4-х вертольотів і 3-х бойових броньованих машини та зайняли позиції поблизу газорозподільної станції. Захоплені об’єкти Прикордонної служби України в селищах Масандра і Гурзуф. Через Керченську переправу був доставлений зенітно-ракетний дивізіон у складі чотирьох батарей.

16 березня «Кримський референдум» відбувся в умовах присутності військових іноземної держави, тобто в умовах окупації. Після того, як відбувся «референдум» (16 березня 2014 р.) про статус Криму, масові акції проти російської агресії вже не проводилися, учасники руху проти окупації переважно зосередилися на допомозі українським військовим та їх сім’ям, вивезенні їх на материк. Але спротив не зупинився …

В Академії Військово-морських сил ім. Нахімова в м. Севастополі після підняття прапорів Російської Федерації група курсантів заспівала Гімн України 21 березня 2014 року.

У м. Ялта (Крим) випускники на святі «Останнього дзвінка» заспівали гімн України під музику російського гімну, яку увімкнуло керівництво навчального закладу. Окрім того у хлопців і дівчат були пов’язані шийні хустки кольорів українського прапора 31.05.2014 р.

У Севастопольському національному університеті ядерної енергії та промисловості відбулася церемонія спуску державного прапора України і підйому прапора РФ. Під час виносу державного прапора України значна частина студентів почала хором співати гімн України і продовжувала спів без музики після того, як було вимкнено фонограму.

«Крим – це Україна!»

 

14

15

16