ОБЛАСНИЙ КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
Талант, натхнення і щоденна праця

Кориснi посилання

Національна дитяча гаряча лінія Національна гаряча лінія

«Буває, часом, сліпну від краси.
 Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

Оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе, як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори...»

Ці слова Ліна Костенко неначе написала про наш край. Саме краса нашої рідної Лозівщини надихає та запалює вогонь творчості у студентів і викладачів. Лозівщина народжує і плекає людей, здатних бачити, цінувати і змальовувати красу у своїх мистецьких роботах. На відділі декоративно-прикладного мистецтва Лозівського училища культури і мистецтв вчать і навчаються люди талановиті та працьовиті, невтомні та натхненні.
Відділ декоративно-прикладного мистецтва було відкрито у 2002 році завдяки зусиллям директора училища Чурилова В. І. та директора художньої школи Гнилицького В. І. Очолив відділ Василь Іванович Гнилицький, а серед перших викладачів були Олена Анатоліївна Парамєєва, Геннадій Васильович Гнилицький і Дмитро Володимирович Коптилов.

Спочатку відділ здійснював підготовку молодших спеціалістів за спеціальністю «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» та однією спеціалізацією – «Декоративно-прикладне мистецтво». Студенти першого випуску отримали дипломи молодшого спеціаліста і вилетіли у мистецький світ м. Лозова: Тарасенко І. викладає у Будинку дитячої та юнацької творчості, Коляда М. – у художній школі с. Сахновщина тощо. Деякі з випускників продовжили навчання у вищих навчальних закладах України ІІІ-IV рівня акредитації. Так Зуб С. вступив до Харківської академії дизайну і мистецтв.

Відділ декоративно-прикладного мистецтва готує викладачів для шкіл естетичного виховання, будинків дитячої творчості, гуртків, загальноосвітніх шкіл.

Наразі програма підготовки зі спеціальності «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» (з 2016 року), спеціалізації «Декоративно-прикладне мистецтво» включає в себе базову підготовку з предметів декоративно-прикладного мистецтва, які вивчаються протягом усього курсу навчання: живопис, рисунок, декоративно-прикладна творчість, батик, орнамент, декоративний розпис, кераміка, ліплення і пластична анатомія та інші.

На заняттях з історії образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва студенти набувають вміння бачити прекрасне, відрізняти, розуміти, відчувати і оцінювати художні твори, вчаться сприймати дійсність за
законами краси.

Завдяки зусиллям колективу висококваліфікованих викладачів студенти мають змогу вивчити тонкощі та секрети вишивки, писанкарства, плетіння з природних матеріалів (лоза, ситник, рогіз), закони та особливості орнаменту, вчаться працювати з глиною та гіпсом.

Значна увага приділяється організації практичного навчання. Протягом всього курсу навчання студенти проходять чотири види практики: ознайомчу (технологічну), пленерну, педагогічну і виробничу (переддипломну).
По закінченні навчання студенти отримують кваліфікацію керівника аматорського колективу (гуртка, студії) декоративно-прикладного мистецтва, художника-виконавця, викладача початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів.

Циклова комісія декоративно-прикладного мистецтва
Зараз на відділі декоративно-прикладного мистецтва працюють досвідчені викладачі: викладачі-методисти вищої категорії Гнилицька О. І., Положинська К. І., Біла С. Л., Єресько В. П.; викладачі вищої категорії Медведєва Ю. Л., Слободяник М. В.; викладачі Савін С. В., Кушнірчук М. М.

Очолює відділ голова циклової комісії декоративно-прикладного мистецтва, викладач вищої категорії Слободяник Марина Віталіївна. Під її орудою викладачі відділу проводять велику працю з науково-методичної роботи: укладають навчальні програми, методичні розробки з предметів професійно-практичного циклу, готують контрольні тестові завдання та інше.

Разом з тим, Марина Віталіївна не втрачає постійний тісний зв’язок з творчістю, працюючи у техніках живопису, рельєфного ліплення та іконопису. Серед робіт Марини Віталіївни ікони св. Миколая Чудотворця в Смоленському храмі, іконостас у храмі Переяслава-Хмельницького на Київщині, 18 великих ікон і орнаменти, виконані у каплиці св. Миколая смт. Панютине Лозівського району Харківської області.

Як голова відділу М. В. Слободяник не тільки заохочує впровадження в навчальний процес різних цікавих технік виконання поточних та дипломних робіт, а й сприяє розвитку нових спеціалізацій: до навчального плану додаються нові цікаві предмети, такі як писанкарство, деревообробка, пленерна практика тощо.

З 2015 року на відділі декоративно-прикладного мистецтва розпочалась підготовка молодших спеціалістів за новою спеціалізацією – «Декоративний розпис», – над розвитком якої працює група викладачів відділу на чолі з викладачем декоративно-прикладної творчості та живопису Білою Світланою Леонідівною.

Однією з найцінніших традицій, що склалися на відділі декоративно-прикладного мистецтва за роки його існування в училищі, є неухильне дотримання принципу зв’язку академічної освіти з художньо-виконавською практикою: студенти поруч з викладачами беруть участь у оздобленні приміщень училища, у виставках і оглядах народної творчості, перемагають у конкурсах плакату, малюнків до свят народного календаря тощо. Зусиллями викладачів і студентів оформлено два входи до училища: петриківським розписом та рельєфом. Роботами студентів художнього відділення прикрашені інтер’єри аудиторій, майстерень та коридорів училища.

Роботи Маджар А., Кононихіної А., Білоглазової Г. виставлялись на обласній виставці до Різдва Христового у Будинку художника в м. Харків. Отримали дипломи учасників обласних виставок народної творчості викладачі Гнилицька Ольга Іванівна, Кушнірчук Марія Миколаївна і Савін Сергій Володимирович, які виставляли свої вишивки у Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва м. Харків на виставці «Україно моя неозора», приуроченої до 20-ї річниці Незалежності України, а також група викладачів і студентів, які у квітні 2016 року брали участь у виставці писанок у обласному Будинку народної творчості м. Харків.
У 2006 році студентами під керівництвом викладача Єреська Володимира Павловича були виконані ікони для іконостасу церкви у с. Самойлівка Близнюківського району Харківської області; за безпосередньої участі викладача Кушнірчук М. М., невтомного збирача зразків традиційних народних технік вишивки, студентами були вишиті сорочки для співаків ансамблю пісні і танцю училища.

Студенти відділу декоративно-прикладного мистецтва постійно залучаються до традицій української народної творчості: відвідують відомі осередки народної творчості, такі як центр петриківського розпису у с. Петриківка Дніпропетровської області. За ініціативи викладачів Гнилицької О. І. та Слободяник М. В. були організовані екскурсії у м. Київ, Львів, Святогірськ та інших, відвідування виставок в Будинку народної творчості та Будинку художника в м. Харків, переглядів та виставок у Харківській державній академії дизайну і мистецтв.

Випускники відділу декоративно-прикладного мистецтва Лозівського училища культури і мистецтв працюють викладачами загальноосвітніх шкіл та шкіл естетичного виховання м. Лозова та Харківської області, продовжують навчання у вищих навчальних закладах України ІІІ-IV рівнів акредитації.

За час існування відділу декоративно-прикладного мистецтва більше 20 студентів закінчили, 7 навчаються на художньо-графічному факультеті Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди, 8 студентів закінчили і 5 навчаються у Харківській державній академії дизайну і мистецтв, 3 – у Харківському національному університеті міського господарства ім. О. М. Бекетова, Спиридонов С. – у Харківському національному університеті будівництва та архітектури, Андросова А. закінчила, Гарькава О. навчається в Інституті мистецтв Київського університету ім. Б. Грінченка, Тетянін І. – у Київському Національному університеті культури і мистецтв.

Один з найкращих випускників відділу – Савін С. В. – закінчив училище з відзнакою, здобув повну вищу освіту за спеціальністю художник комп’ютерної графіки, викладач фахових дисциплін і в 2015 р. приєднався до колективу викладачів Лозівського училища культури і мистецтв. Він є провідним спеціалістом з комп’ютерної графіки, також працює у техніці плетення, ткацтва, розвиває традиції народного  пальцевого слобожанського розпису.

Склад циклової комісії

Гнилицька О.І.
Ольга Іванівна Гнилицька
має високий рівень знань змісту предметів, які викладає, володіє та застосовує сучасні форми і методи, що підвищують ефективність навчального процесу.

У 2015 р. підготувала електронні конспекти лекцій і комплексні контрольні роботи з дисциплін «Рисунок», «Історія образотворчого мистецтва»; результати комплексної контрольної роботи з рисунку було враховано при проведенні акредитації спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» в 2016 р.

Ольга Іванівна активно використовує у професійному середовищі інноваційні методики, досвід її роботи відомий і поширюється серед ВНЗ культури і мистецтв України. У 2016 році нею були підготовлені комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни «Історія образотворчого мистецтва» і програма «Пленерна практика», які отримали схвальні відгуки рецензентів і рекомендовані для впровадження в навчальний процес Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв України.

Докладає чималих зусиль для ефективної організації позакласної роботи студентів: у листопаді 2015 р. організувала поїздку групи на VIII Міжнародну виставку «Освіта Слобожанщини та навчання за кордоном – 2015»; разом з іншими викладачами циклової комісії ДПМ організувала екскурсію до Центру народного мистецтва «Петриківка», де викладачі разом зі студентами вивчали досвід роботи творчих майстерень та відвідали музей Петриківського розпису.

За ініціативи Ольги Іванівни її студенти постійно беруть участь в районних і обласних культурно-просвітницьких заходах, змаганнях та конкурсах. Так в 2014 р. Мовчан Анастасія отримала почесну грамоту за перемогу в районному конкурсі ілюстрацій до творів Т.Г. Шевченка «Тарас Шевченко: поет, мислитель, пророк»; декоративні роботи з петриківського розпису студентів групи 94-ДПМ протягом 2014-2015 рр. виставлялися у краєзнавчому музеї м. Лозова.

Творчі роботи студентів Ольги Іванівни виставлялися у Будинку художника м. Харків: 2015 р. – «Сонячна квітка» (аплікація бісером) Кононихіної Аліни, а у серпні 2011 р. у Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва м. Харків на виставці «Україно моя неозора», приуроченої до 20-ї річниці Незалежності України, виставлялися роботи самої Ольги Іванівни (весільні рушники).

Студенти Ольги Іванівни навчаються у Харківській державній академії дизайну і мистецтв, на художньо-графічному факультеті Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди та факультеті архітектури, дизайну та образотворчого мистецтва Харківського національного університету міського господарства ім. О.М. Бекетова.

Медведева Ю.Л.Юлія Леонідівна Медведєва має високий рівень знань змісту предметів, які викладає, володіє та застосовує в навчальній практиці сучасні форми і методи.

У 2015 р. підготувала комплексні контрольні роботи з дисциплін «Кераміка», «Історія декоративно-прикладної творчості», «Основи кольорознавства», «Орнамент». Результати комплексних контрольних робіт з предметів «Історія декоративно-прикладної творчості» та «Основи кольорознавства» були враховані при проведенні акредитації спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» в 2016 р.

Педагогічний досвід Юлії Леонідівни відомий і поширюється серед ВНЗ культури і мистецтв України. У 2014 р. підготовлено програму з навчальної дисципліни «Кераміка», в 2016 р. – програму навчальної дисципліни «Технологічно-виробнича практика», рекомендовані до друку Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв України.

Студенти Юлії Леонідівни беруть участь в обласних конкурсах і виставках. В 2013 р. робота «Різдвяний сон» Білоглазової Анни виставлялися у Будинку художника (м. Харків); у 2014 р. Девяніна Марія була нагороджена за кращий малюнок у номінації «Я пізнаю якісну продукцію» регіонального рівня виставки-конкурсу дитячого малюнку «Я хочу жити в якісному світі» (м. Харків).

У 2014 р. Сурков Микита взяв участь в оздобленні фасаду головного корпусу ЛУКіМ – рельєф «Покрова. Козацькі свята».

Студенти Юлії Леонідівни систематично вступають до ВНЗ.

Біла СЛ 001
Світлана Леонідівна Біла
має високий рівень знань змісту предметів, які викладає, володіє сучасними формами і методами організації та здійснення навчально-виховного процесу.

У 2015 р. підготувала комплексну контрольну роботу з дисципліни «Декоративно-прикладна творчість», результати якої були враховані при проведенні акредитації спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» в 2016 р.

Досвід роботи Світлани Леонідівни відомий і поширюється серед ВНЗ культури і мистецтв України. У 2014 р. підготовлено програму з навчальної дисципліни «Батік», у 2016 р. – програму навчальної дисципліни «Ознайомча практика», які були рекомендовані до друку Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв України.

Світлана Леонідівна приймає активну участь у оформленні інтер’єру та екстер’єру будівлі училища, розмальовуючи його петриківськими мотивами та виготовляючи картони до рел’єфів.

Студенти Світлани Леонідівни постійно беруть участь в районних і обласних конкурсах і виставках. В 2014 р. Сидоренко Катерина отримала почесну грамоту за перемогу в районному конкурсі ілюстрацій до творів Т.Г. Шевченка «Тарас Шевченко: поет, мислитель, пророк». Студенти Світлани Леонідівни неодноразово ставали переможцями районної виставки-конкурсу «Барви Слобожанщини».

У 2015 р. робота студентки IV курсу Маджар Аліни («Покровський храм», аплікація бісером), керівником дипломного проекту якої була Світлана Леонідівна, виставлялася у Будинку художника в м. Харків, а декоративні роботи з петриківського розпису студентів групи 94-ДПМ протягом 2014 - 2015 рр. виставлялися у краєзнавчому музеї м. Лозова.

В 2015 р. випускниця училища, дипломниця Світлани Леонідівни Максимова Ольга взяла участь в ІХ Міжнародному молодіжному гончарському фестивалі «Опішне-2015», де зайняла ІІ місце в номінації «Інші види декоративно-ужиткового мистецтва».

Студенти Світлани Леонідівни систематично вступають до ВНЗ культури і мистецтв України ІІІ-IV рівнів акредитації.

Слободяник Марина Віталіївна викладає навчальні дисципліни: живопис, основи композиції.

У 2011 р. студентів Марини Віталіївни було нагороджено за участь у щорічній виставці-конкурсі традиційного народного мистецтва і художніх промислів «Барви Слобожанщини» (м. Харків): Панченко Марина - І місце, Лілітко Альона - ІІІ місце у номінації «Художні вироби з рослинного матеріалу». У 2014 році Девяніна Марія була нагороджена за кращий малюнок у номінації «Я пізнаю якісну продукцію» регіонального рівня виставки-конкурсу дитячого малюнку «Я хочу жити в якісному світі» (м. Харків).

Студенти Марини Віталіївни вступають до ВНЗ культури і мистецтв України ІІІ-IV рівнів акредитації.

Слободяник М.В.
Марина Віталіївна Слободяник
проводить велику роботу з оздоблення внутрішнього інтер’єру храмів України.  Так в 2012 р. виконувала внутрішнє оздоблення храму скиту на честь Собору Іоанна Предтечі Святоархангельського монастиря у місті Переяслав-Хмельницькому Київської області, а саме: розроблено ескізи до інтер’єру храму, оздоблено стіни інтер’єру художньою ліпниною, а також було написано 21 ікону для іконостасу; оздоблено художньою ліпниною інтер’єр чоловічого монастиря Архистратига Михаїла у тому ж Переяслав-Хмельницькому. У 2013 - 2014 рр. працювала над оздобленням Свято-Смоленського храму м. Лозова, одна з ікон – «Микола Чудотворець» - робота Марини Віталіївни.

У 2015 р. працювала над декоруванням інтер’єру актової зали Лозівської дитячої музичної школи №1 м. Лозова.

У 2011 р. за сумлінну працю, високий професіоналізм та відданість справі Марину Віталіївну було нагороджено Подякою голови Харківської обласної ради. Протягом 2011-2014 рр. – численними подяками і грамотами Лозівського міського голови, директору Лозівського міського центру молоді тощо.

Мариною Віталіївною було впроваджено у життя програму портретного живопису, завдяки якій студенти опановують цей складний жанр, зображаючи образи викладачів училища.

Єресько Володимир Павлович працює в училищі на посаді викладача скульптури, пластичної анатомії з вересня 2004 року. Має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає, володіє формами і методами організації та здійснення навчально-виховного процесу.

Досвід роботи Володимира Павловича відомий і поширюється у ВНЗ культури і мистецтв України. Так у 2010 році ним було розроблено програму з предмета «Скульптура» за вимогами кредитно-модульної системи, у 2013 – програму нормативної дисципліни «Пластична анатомія», які були рекомендовані для впровадження в навчальний процес Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв України.

Студенти Володимира Павловича систематично вступають до вищих навчальних закладів України.

У 2012 р. Любимова Емма закінчила Харківську державну академію дизайну та мистецтв (бакалавр дизайнер). У 2012 р. отримала Диплом І ступеня ХХІ огляду-конкурсу дипломних проектів випускників архітектурних та художніх спеціальностей ВНЗ України. У 2013 році Харитонова Анна була нагороджена Дипломом учасника виставки дитячої творчості «Світе тихий, краю милий, Моя Україно…», присвяченої 199-й річниці народження Т. Шевченка.

Положинська К.І.
Положинська Клавдія Іванівна
працює в училищі з вересня 2005 року, викладає навчальні дисципліни: профмайстерність, технологія та матеріалознавство, рисунок. Має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає.

Досвід роботи Клавдії Іванівни відомий і поширюється у ВНЗ культури і мистецтв України: у 2013 році розроблено програму з нормативної дисципліни «Технологія і матеріалознавство» за вимогами кредитно-модульної системи, рекомендовану для впровадження в навчальний процес Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв України.

Клавдія Іванівна є спеціалістом у виготовленні рел’єфів та круглої скульптури. Завдяки її праці інтер’єр та екстер’єр училища постійно збагачується цікавими композиціями. Також Положинська К.І. активно працює в училищі як художник-оформлювач та є майстром з каліграфії. Вона постійно виконує написи на різноманітних стендах, плакатах, листівках тощо.

Студенти Клавдії Іванівни систематично вступають до ВНЗ України.

Її студенти нагороджуються районними та обласними грамотами за участь у конкурсах з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Так у квітні 2010 року Нехаєнко Марія була нагороджена Грамотою за І місце у Харківській виставці-конкурсі «Барви Слобожанщини» у номінації «Лозоплетіння та плетіння з рогозу»; Павлова Ганна – Грамотою за І місце у номінації «Художні вироби з рослинного матеріалу»; Кравченко Ольга – Грамотою за ІІ місце у номінації «Художні вироби з рослинного матеріалу»; у квітні 2011 року Лілітко Альона – Грамотою за ІІІ місце у Харківській виставці-конкурсі «Барви Слобожанщини» у номінації «Художні вироби з рослинного матеріалу».

У 2009 р. за багаторічну сумлінну працю Клавдію Іванівну було нагороджено Почесною грамотою Харківської обласної державної адміністрації. У 2011 р. – Подяка Харківської обласної ради за сумлінну працю, високий професіоналізм та значний особистий внесок у справу виховання підростаючого покоління.

СавінСавін Сергій Володимирович працює в училищі з вересня 2015 року, викладає навчальні дисципліни: профмайстерність, композицію, креслення та перспективу, основи комп'ютерної графіки. 2009 року Савін С.В. закінчив ОКЗ "Лозівське училище культури і мистецтв", а у 2014 році - Луганську декржавну академію культури і мистецтв" і повернувся до училища у 2015 році, але вже в якості викладача.

Рекламні та інформаційні плакати, візитки училища, буклет присвячений 25-ти річчю ОКЗ "ЛУКіМ", анімаційний рекламний ролик дитячої студії "ЛУКіМ-КА" - Кіндер аматори - одні з останніх робіт Сергія Володимировича, в яких він виступав у ролі дизайнера, художника, верстальника та аніматора.

Завдяки глибокій практичній направленості занять з основ комп'ютерної графіки студенти училища обирають та вступати до творчих ВУЗів на такі спеціальності, як мультимедійний дизайн та художньо-комп'ютерна графіка. Зокрема у 2016 році Нагорна Марина вступила до Харківської державної академії дизайну і мистецтв саме на спеціальність "Мультимедійний дизайн".