ОБЛАСНИЙ КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
Талант, натхнення і щоденна праця

Кориснi посилання

Національна дитяча гаряча лінія Національна гаряча лінія

Українська пісня! Райдужна душа нашого народу. Це сміх і сльози, це туга і надія, це символ краси. Українська пісня… Ніжна, лірична, весела, жартівлива, сумна – вона викликає в душі людській найскладніші, найглибші почуття і прагнення всього, що є найкращого в людині, що підносить її до вершини людської гідності, до людяності, до творчості. Наша пісня живить український дух! Доки живе пісня, доти живе і народ.

Як високо цінували українську народну пісню в усі часи не лише прості люди, а й великі світочі культури: Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Михайло Стельмах, Олександр Довженко...

«Співуча моя Україно,
Хай буде щасливим твій шлях,
Хай пісня твоя солов’їна
Лунає, як нині, в віках…»

 Ці вірші молодого українського поета Олексія Наказного якнайкраще відтворюють суть народної пісенної творчості. Український народ вважається одним з найспівучіших у світі, і молодь Лозівщини, з її невичерпним потенціалом, не є винятком. У Лозівському училищі культури і мистецтв протягом усіх років його існування працює циклова комісія хорових та музично-теоретичних дисциплін, на якій здійснюється професійна підготовка студентів спеціальності «Музичне мистецтво», спеціалізації «Народне пісенне мистецтво» – майбутніх керівників аматорських хорових колективів, викладачів музичних шкіл та шкіл мистецтв.

Циклова комісія хорових та музично-теоретичних дисциплінБіля витоків відділу хорового диригування у 1991 році стояли хорові диригенти – В. І. Чурилов, Г. Я. Савенко, Т. Ю. Кагадей, Н. В. Марченко, які формували і організовували відділ. З 1991 по 2012 рік головою циклової комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін була досвідчений хормейстер, педагог Т. Ю. Кагадей, яка доклала чимало зусиль для розвитку комісії, становлення її традицій, серед яких найголовнішою була і залишається цілеспрямована увага до розвитку творчих здібностей молоді, розкриття усіх граней її таланту. З 2012 року комісію очолила талановитий музикант, випускниця училища Л. В. Шугаєва, завдяки якій розпочинають існування нові творчі колективи (ансамбль «Слов’яночка») і активно розвиваються ті, що працюють в училищі від самого початку. Студенти хорового відділу навчаються тонкощам диригентської майстерності, вивчають сучасні методи й прийоми роботи з хоровим колективом, працюють над постановкою співочого голосу під керівництвом високопрофесійних викладачів, вчаться мистецтву хорового аранжування, що вносить у заняття елемент творчості, допомагаючи кожному учаснику навчального процесу стати у якійсь мірі творцем.

Шугаева Л.В.Шугаєва Людмила Володимирівна (голова циклової комісії), 1980 року народження, випускниця Харківської державної академії культури за спеціальністю хорове диригування. Працює в ОКЗ «Лозівське училище культури і мистецтв» з 2001 року, з вересня 2012 року є головою циклової комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін, має вищу кваліфікаційну категорію, «викладач–методист». Викладає дисципліни: «Хорознавство та методика роботи з хором», «Хорова література», «Диригування та читання партитур». Бере активну участь у заходах циклової комісії щодо покращення практичної підготовки студентів – звітних концертах хорового класу і класу вокалу, надає методичну допомогу випускникам училища. Має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає, володіє та активно застосовує у професійній діяльності інноваційні форми і методи навчально-виховного процесу.

Як хормейстер народного ансамблю пісні «Сузір’я» бере активну участь у творчій діяльності колективу. На базі ансамблю пісні і танцю «Сузір’я» Шугаєва Л.В. у 2011 році створила вокальний ансамбль «Слов’яночка», який бере активну участь у культурно-масових заходах і концертах як в училищі, так і на підприємствах міста. Постійно здійснює концертну діяльність, беручі участь в культурно-масових заходах училища як солістка і хормейстер хору духовної музики «Anima» та народного ансамблю пісні і танцю «Сузір’я». Свою роботу виконує якісно, професійно. Користується авторитетом серед студентів та викладачів.

Чурилов В.І.Чурилов Василь Іванович (директор) як керівник обласного комунального закладу «Лозівське училище культури і мистецтв» зразково виконує покладені на нього обов’язки. Чурилов Василь Іванович працює в училищі як викладач дисциплін «Хоровий клас і методика роботи з хором», «Ансамбль» з червня 1991 року. Має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає, володіє сучасними формами і методами організації та здійснення навчально-виховного процесу, які активно використовує у професійному середовищі. За ініціативи Василя Івановича був створений студентський хор «Сузір’я» (нині – народний ансамбль пісні і танцю), художнім керівником якого він залишається по теперішній час. Студентський хор «Сузір’я» (нині – народний ансамбль пісні і танцю), створений завдяки зусиллям Василя Івановича, є гідним продовжувачем вокально-хорових традицій Лозівщини й Слобідського краю, неодноразово відзначався перемогами на міжнародних і всеукраїнських фестивалях і конкурсах і відомий в Харківській області і далеко за її межами, за правом вважається «візитною карткою» Лозівського училища культури і мистецтв.

Сьогодні у репертуарі ансамблю понад 200 творів: українські, російські народні пісні, пісні інших народів, думи, козацькі, жартівливі, ліричні, сімейно-обрядові пісні у обробці А. Пашкевича, В. Захарченка, М. Лисенка, А. Кошиця тощо. В репертуарі вокального ансамблю духовної музики Anima, який працює на базі народного ансамблю пісні і танцю «Сузір’я», твори Д. Бортнянського, А. Архангельського, П. Чайковського, П. Чеснокова, І. Денісової.

Народний ансамбль пісні і танцю, очолюваний Василем Івановичем, постійно бере участь в святкових заходах і урочистостях м. Лозова й Харківської області, за що неодноразово отримував подяки і грамоти представників виконавчої влади м. Лозова, Лозівського, Барвінківського, Первомайського районів. За роки існування в училищі ансамблю пісні і танцю «Сузір’я» на його базі було підготовлено чимало висококваліфікованих фахівців, дехто з яких повернувся до рідного колективу і працює для розвитку і примноження його традицій. Це – Шугаєва Людмила, хормейстер народного ансамблю пісні і танцю, Кваснюк Наталія – солістка ансамблю, Ходикіна Євгенія – учасник ансамблю. Полова Катерина працює в Національній заслуженій академічній капелі України «Думка» на посаді артистки хору, Коротич Віктор – соліст театру опери та балету м. Санкт-Петербург.

Багато випускників Василя Івановича працюють хормейстерами і художніми керівниками творчих колективів шкіл естетичного виховання і закладів культури м. Лозова, м. Харкова і Харківської області.

Серед почесних звань, якими відзначався Василь Іванович за вагомий внесок у вітчизняну культуру і мистецтво і високий професіоналізм – почесні звання «Заслужений працівник культури України» (1998 р.) і «Почесний громадянин м. Лозова» (вересень 2011 р.).

Савенко Г.Я.Савенко Геннадій Якович (заступник директора з навчальної роботи), випускник Харківського інституту мистецтв імені І.П.Котляревського, працює в Лозівському училищі культури і мистецтв з вересня 1991 року. Спочатку викладачем музично-теоретичних дисциплін, головою циклової комісії хорових дисциплін. З 1997 року заступником директора з навчальної роботи. Має вищу педагогічну категорію та педагогічне звання «викладач-методист».

За його безпосередньою участю були підготовлені матеріали ліцензованих справ на відкриття нових спеціальностей: 5.020208 «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» (2002 рік), 5.020202 «Хореографія» (2007 рік), акредитації спеціальностей: 5.020104 «Народна художня творчість» (2005, 2010, 2015 роки), 5.020208 «Образотворче та декоративно - прикладне мистецтво» (2006 рік).

Савенко Г.Я. за дорученням ДМЦ навчальних закладів культури і мистецтв України є рецензентом методичних розробок і навчальних програм.

Успішно поєднує науково-методичну роботу з вихованням спеціалістів з хорового диригування. Його випускники працюють у Лозівському районному Будинку культури (Тимофій Руслана), Лозівському міському Палаці культури (Маранчак Світлана), Театрі музичної комедії ( Куштим Роман), Будинку культури «Укрспецвагон» (Дерев’янко Олександр), Краснопавлівському Будинку культури (Ісакова Ольга), Смирнівській загальноосвітній школі ( Кліщенко Вадим), продовжують навчання у Харківській академії культури (Сьомак Олексій), Харківському університеті мистецтв ім. І.П. Котляревського ( Помпєєва Анна).

3 1987 року він працює художнім керівником народного українського хору «Заспів» Лозівського міського Палацу культури. Цей колектив є однією з баз виробничої практики,у ньому студенти училища проходять переддипломну практику, удосконалюють практичні навички роботи з аматорським колективом. Під орудою Савенка Г.Я. хор проводить велику концертну діяльність у місті, області, здійснив концертні подорожі до Києва (1988),Москви (1988), Мінська (1989), Одеси (1990), Львова (1992, 1993). У травні 2006 року хор з успіхом виступає у програмі ХV фестивалю вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів» у м. Кіровограді, де отримує перше місце, почесні дипломи і призи. У жовтня 2007року бере участь у XVIII Міжнародному фольклорному фестивалі «Буковинські зустрічі» у м. Чернівцях.

За час роботи з колективом Савенко Г.Я. написав біля 100 вокально-хорових творів, до яких входять обробки народних козацьких, жартівливих і ліричних пісень, духовні пісні,колядки та оригінальні твори: «Любіть Україну» на слова В.Сосюри, «Заповідане» сл. В.Матвієнка, «Мати сіяла сон» сл. Б.Олійника, «Білі журавлі», «Зимняя колыбельная», «Ответ» сл. Н.Супруненко, «Поздоровна» і «Святкова» на власні слова, «З Україною в серці» на сл. Н.Супруненко. Обробки та пісні Г.Савенка використовуються в навчальному процесі училищ культури і мистецтв України, виконуються студентським хором Лозівського училища культури і мистецтв під час проведення державних іспитів, святкових заходів тощо.

Кагадей Т.Ю.Кагадей Тетяна Юріївна працює на посаді викладача хорових дисциплін з серпня 1991р. Викладає навчальні дисципліни професійно-практичного циклу: «Диригування та читання партитур», «Хорове аранжування», «Методика викладання фахових дисциплін» тощо.

З 1997 р. по 2012 р. очолювала циклову комісію хорових та музично-теоретичних дисциплін, доклавши чималих зусиль для розвитку комісії; протягом багатьох років керувала ансамблем духовної музики «Anima», була хормейстером студентського хору «Сузір’я», які відзначалися неодноразовими перемогами на міжнародних і всеукраїнських фестивалях і конкурсах,і за час роботи зробила вагомий внесок у справу зміцнення цих колективів.

Кагадей Т.Ю. має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає, володіє та застосовує у професійній діяльності інноваційні форми і методи навчально-виховного процесу, її досвід відомий і поширюється у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації України. За роки сумлінної праці Тетяна Юріївна підготувала ряд висококваліфікованих фахівців, які гідно продовжують традиції вокально-хорової культури в Україні та за її межами. Так Полова Катерина працює в Національній заслуженій академічній капелі України «Думка» на посаді артистки хору вищої категорії, Голік Юлія працює на посаді викладача кафедри хорознавства та хорового диригування Харківської державної академії культури (з 2016 р.), Чубукіна Олена працює в КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» на посаді викладача кафедри вокально-хорової підготовки вчителя, Шугаєва Людмила працює на посаді голови циклової комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін, викладача ОКЗ «Лозівське училище культури і мистецтв», а також з 2012 р. є хормейстером народного ансамблю пісні і танцю «Сузір’я», Ходикіна Євгенія і Кваснюк Наталія – на посаді викладачів комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін училища.

Випускники Тетяни Юріївни працюють хормейстерами і художніми керівниками творчих колективів шкіл естетичного виховання і закладів культури м. Лозова і Лозівського району.

Марченко Н.В.Марченко Наталія Володимирівна працює в училищі з вересня 1994 року на посаді викладача хорового диригування, народної музичної творчості та хорового аранжування.

Наталія Володимирівна має високий рівень знань з предметів, які викладає, володіє та активно застосовує у професійній діяльності інноваційні форми і методи; досвід роботи Наталії Володимирівни відомий і поширюється у ВНЗ культури і мистецтв України. Студенти Наталії Володимирівни систематично вступають до ВНЗ культури і мистецтв України ІІІ-IV рівнів акредитації: у 2010 р. Мустафаєва Наталія вступила до Харківської державної академії культури за спеціалізацією «хорове диригування»; у 2011 р. Лукінова Анастасія вступила до Харківського національного педагогічного університету за спеціалізацією «викладач музики у ЗОШ»; у 2013 р. Сліпцова Олена вступила до Харківської гуманітарно-педагогічної академії за спеціалізацією «викладач музичного мистецтва».

Студенти Наталії Володимирівни – Сліпцова Олена, Несповита Даяна – брали участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях і конкурсах у складі народного ансамблю пісні і танцю «Сузір'я»: у вересні 2011 та 2013 р. – участь у VIII та ІХ Міжнародних фестивалях слов’янської культури «Хотмизька осінь» (Бєлгородська область); у квітні 2012 р. – у Міжнародному фестивалі народної музики і пісні «Райдужний світ народних мелодій» (с. Комсомольськ); у квітні 2013 р. – у Всеукраїнському конкурсі вокально-хорового та інструментального ансамблевого виконавства ім. Якова Степового, де колектив виборов звання лауреату ІІ ступеня.

Велику роботу Наталія Володимирівна проводить для збереження фольклорних традицій Харківщини: фольклорний ансамбль «Чорнобривці», очолюваний Наталією Володимирівною, неодноразово брав участь у фестивалях і конкурсах народної творчості. Так у 2008 році ансамбль «Чорнобривці» отримав диплом ІІІ ступеня ІХ фестивалю-конкурсу традиційної народної культури «Кроковеє коло» у номінації «Гуртовий спів»; в 2009 році ансамбль було нагороджено дипломом ІІ ступеня Х фестивалю-конкурсу «Кроковеє коло»; у червні 2011 р. колектив взяв участь у регіональному фестивалі пісенно-обрядового фольклору «Сьогодні Купала, а завтра Івана» у м. Харків;у 2012 році здобув І місце у відбірковому конкурсі фестивалю «Червона рута» у м. Харків; у 2013 році ансамбль став лауреатом фольклорного фестивалю весняно-зимового календаря «Святовид» (м. Харків), а в 2014 році – отримав диплом учасника фольклорного фестивалю зимового календаря «Святовид». 29 березня 2015 року ансамбль «Чорнобривці» взяв участь у ХIV відкритому фестивалі традиційної народної культури «Кроковеє коло» у номінації «Автентичний спів» (гуртовий спів), а студенти Наталії Володимирівни – Олійник Олена та Гома Артем – у номінації «Автентичний спів» (солоспів).

У 2015 році в збірці матеріалів обласних учнівських науково-практичних народознавчих конференцій у межах фестивалю «Кроковеє коло» було надруковано статтю про діяльність фольклорного гурту «Чорнобривці».

Перехрест В.Я.Перехрест Валентин Якович працює в училищі з перших днів відкриття училища. За цей час проявив себе як кваліфікований спеціаліст, активний громадський діяч.

До влаштування в училище Перехрест В.Я. працював у військових ансамблях пісні і танцю України, Росії, Чувашії. У 1979 році за високу професійну майстерність отримав почесне звання «Заслужений артист Чуваської автономної республіки».

Перехрест В.Я. має значний досвід вокальної роботи, володіє великим репертуаром як сольного, так і хорового співу. Як соліст бере участь у багатьох концертах, які проводять колективи училища у різних культурно-дозвіллєвих заходах міста, району і області.

У класі вокалу Перехрест В.Я. прищеплює своїм студентам не тільки знання і навички постановки та розвитку голосу, але й виховує в них пошану і любов до української народної пісні, збагачує репертуар учнів кращими зразками класичних та сучасних вокальних творів. Студенти Валентина Яковича продовжують навчання у вищих навчальних закладах України ІІІ-ІV рівнів акредитації, а потім працюють солістами, артистами у провідних вокальних колективах як нашої країни, так і за кордоном. Так В. Коротич – соліст Маріїнського театру опери та балету м. Санкт-Петербург, за контрактом – «Гранд-Опера» м. Париж; О.Сидоров та Є.Польовий працюють на посадах артистів Великого Слобожанського ансамблю пісні і танцю в м. Харків; К. Полова – артистка хору Національної заслуженої академічної капели України «Думка», І. Колесник – артистка основного складу Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г.Г. Верьовки; Н. Мустафаєва та В.Комаров – артисти ХАТОБу. Випускники Валентина Яковича працюють також викладачами вищих навчальних закладах України: О. Чубукіна – в КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» на посаді викладача кафедри вокально-хорової підготовки вчителя, Шугаєва Людмила – на посаді голови циклової комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін, викладача ОКЗ «Лозівське училище культури і мистецтв», а також з 2012 р. є хормейстером народного ансамблю пісні і танцю «Сузір’я», Ходикіна Євгенія і Кваснюк Наталія – на посадах викладачів комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін училища.

Кузьмичова Н.В.Кузьмичова Наталія Василівна працює у Лозівському училищі культури і мистецтв з 1998 року. За час роботи показала себе кваліфікованим фахівцем.

Наталія Василівна має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає. У жовтні 2015 р. проведено відкритий урок з навчальної дисципліни «Зарубіжна музична література» на тему «В.А. Моцарт. Реквієм» зі студентами групи 92-хнд.

Дбає про методичне забезпечення дисциплін, які викладає. Має методичні розробки до предметів музично-теоретичного циклу.

В 2014-2015 рр. підготовлено робочі програми навчальних дисциплін «Історія музики» для спеціальності «Хореографія», «Зарубіжна музична література», «Теорія музики».

В 2016 р. підготовлено робочу навчальну програму з предмета «Українська музична література».

Найпак Т.О.Найпак Тетяна Олександрівна працює в училищі з вересня 2002 року на посаді викладача вокалу. Тетяна Олександрівна має високий рівень знань змісту навчання з предмета, який викладає, володіє та активно застосовує у професійній діяльності інноваційні форми і методи організації навчально-виховного процесу.

Досвід роботи Тетяни Олександрівни відомий і поширюється в Україні: так у 2014 р. розроблено комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни «Постановка голосу», рекомендований Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв України.

Студенти Тетяни Олександрівни систематично вступають до ВНЗ культури і мистецтв ІІІ-IV рівня акредитації: Карнаушенко Ірина і Конирєва Юлія закінчили Харківську державну академію культури (факультет «Музичне мистецтво») у 2012 р., Кушнєр Лілія закінчила Луганську державну академію культури і мистецтв (факультет «Музичне мистецтво», «бакалавр») у 2013 р.

Тетяна Олександрівна постійно бере участь у концертних заходах міста і області як солістка народного ансамблю пісні і танцю «Сузір’я».

У 2011 р. зайняла І місце у номінації «Соліст» Регіонального фестивалю-конкурсу вокальної музики, присвяченого пам’яті народної артистки УРСР Оксани Петрусенко.

У 2011 р. студент Тетяни Олександрівни Куприч Віталій став лауреатом І ступню районного фестивалю «Олександрівщина має талант» у Донецькій області.

У листопаді 2012 р. Тетяна Олександрівна і студенти її класу взяли участь у засіданні студентського науково-творчого клубу «Перехрестя» Харківської гуманітарно-педагогічної академії.

У травні 2013 р. студентку Тетяни Олександрівни Ремень Наталію було відзначено подякою за участь у Регіональному фестивалі-конкурсі вокальної музики, присвяченому пам’яті народної артистки УРСР Оксани Петрусенко.

Ходикіна Є.О.Ходикіна Євгенія Олександрівна працює в училищі з 2010 року викладачем диригування, теорії музики, сольфеджіо, музичної грамоти та хорового аранжування. За цей час проявила себе кваліфікованим фахівцем, який творчо і відповідально підходить до виконання своїх обов’язків.

Має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає. Дбає про постійне оновлення методичного забезпечення дисциплін: у 2012 році розробила робочу програму з дисципліни "Навчальна практика зі спеціальності", у 2014 - робочі програми "Теорія музики" та "Сольфеджіо".

31 жовтня 2014 року провела відкритий урок за темою: "Хроматизм. Види хроматичних звуків. Альтерація нестійких ступенів".

26 січня 2015 року виступила на засіданні циклової комісії з теми "Диригентська техніка як важливий компонент мистецтва диригування".

Євгенія Олександрівна та її студенти (Рибак Дмитро, Глущенко Ілля) беруть активну участь у концертній діяльності училища у складі ансамблю пісні і танцю «Сузір'я»: вересень 2011, 2013 р. - участь у VIII та ІХ Міжнародному фестивалі слов’янської культури «Хотмизька осінь» у Бєлгородській області; квітень 2012 р. – міжнародний фестиваль народної музики і пісні «Райдужний світ народних мелодій» у с. Комсомольське; квітень 2013 р. – Всеукраїнський конкурс вокально-хорового та інструментального ансамблевого виконавства ім. Якова Степового, де колектив виборов звання лауреату ІІ ступеня; та у складі ансамблю духовної музики, який у 2011 році отримав ІІІ премію ІІ Міжнародного конкурсу вокальних ансамблів імені Дмитра Бортнянського у м. Київ.

Кваснюк Н.С.Кваснюк Наталія Сергіївна працює на посаді викладача хорових дисциплін з вересня 2014 р. Викладає навчальні дисципліни «Диригування та читання хорових партитур», «Хорове аранжування», «Навчальна практика зі спеціальності», «Ансамбль» тощо.

Наталія Сергіївна має високий рівень знань змісту навчання з предметів, які викладає, вивчає особливості застосування у навчальній практиці сучасних форм і методів організації навчального процесу.

Солістка народного ансамблю пісні і танцю «Сузір’я» і вокально-хорового ансамблю «Слов’яночка», у складі якого брала участь у фольклорному фестивалі «Святовид» (грудень 2014 р., м. Харків), у травні 2015 р. – в музичній олімпіаді «Голос країни», де колектив отримав І премію.